Wednesday, September 30, 2009

Kinnikinnick Waffle Madness!


We like our Waffles & we want you to try them. For every order shipping in October we are going to include a free sampler pack of each of our Waffle varieties. Each sampler of Original and Cinnamon & Brown Sugar has 3 waffles. That's basically a whole package of waffles ... on us. Our waffles are gluten, wheat, dairy, nut, yeast, soy & potato free.


The Fine Print.

What do I have to do to get this.

Just place an order for shipping in October. The samples will automatically accompany your order. Standard shipping charge of $10 applies to your order (just as always). While supplies last (but don't worry we have lots)

Cost to me for the samples.

Nothing!

Enjoy!

Wednesday, September 16, 2009

Canada Safeway Expands Selection Of Kinnikinnick Products

Canada Safeway has been a Gluten Free leader in the mainstream grocery market in Canada. They have sold Kinnikinnick products for years (almost 10 years if memory serves).

Hmmm, I bet some of you are saying, "What? I shop at Safeway all the time and I've never seen Kinnikinnick!" It isn't the easiest to find, but if you know where to look, it's -always- available in all 200+ Safeway stores in western Canada. Our products have been sold out of the small freezer in the Bakery section (where the ice cream cakes are sold).

If you check out that freezer today you'll find:
  • English Muffins
  • Blueberry Muffins
  • Cheese Tap Rice Bread
  • Tapioca Rice Bread
  • Sunflower Flax Bread
  • Robins Honey Brown Bread
  • Raisin Tapioca rice bread
  • Cinnamon Buns

Even though our products have been a bit hard to find for some people, Safeway has been pleased enough with sales to decide to do a major line expansion.

Starting as soon as next week (Sept 21) they'll be adding the following to the freezer section:
  • White Sandwich Bread
  • Italian White Tapioca Rice Bread
  • NY Style Plain Bagels
  • Cinnamon Sugar Donuts
  • Chocolate Dipped Donuts
  • Personal Pizza Crusts
And maybe even more exciting, they'll be adding 4 new cookies:
  • KinniTOOS Chocolate Vanilla Sandwich Cremes
  • KinniTOOS Vanilla Sandwich Cremes
  • S'moreables Graham Style Crackers
  • KinniKritters Animal Cookies
These cookies will be available on the "Sweets" table in the bakery or immediately adjacent to the bakery. If you can't find them, just ask. Note that it may take a bit of time for the products to make their way into the stores so you might not see them for a couple a weeks in some locations.

Some people may be disappointed to learn that Safeway will be dropping the Raisin Tapioca Rice bread and Cinnamon Buns to make room in the freezer but overall this is a win for everyone.

Be sure to check back frequently as I've got a couple of exciting new product announcements to make over the next couple of weeks.

Wednesday, September 9, 2009

The Inside Scoop On Kinnikinnick Direct Shipping

Someone "tweeted" today "wondering why Kinnikinnick doesn't have any price breaks on bulk orders- prices are as expensive as shopping in health food store!"

The explanation will take more than 140 characters so I thought I'd post the reply here.

First some background. When our family got involved in Kinnikinnick in 1997, availability of gluten free products was extremely poor throughout North America. The number one request we got at that time wasn't "can you make x product", it was "how can I get -any- GF products in my area". If you didn't have a local health food store way ahead of the curve, the answer was pretty much "you can't." Our first order of business was to figure out how to solve the availability issue.

When we started shipping our products directly to customers back in 1998, we spent months developing a system that would provide the best possible products at the least cost to our customers. Longtime customers may remember the modified atmosphere packed shipments through Canada Post and the US Postal Service. We charged $15 for these shipments which took up to 2 weeks (after they left our building!) to arrive via post. The shipping and packaging costs to us were high, the service was slow but most of all, product quality suffered greatly when we used modified atmosphere packaging (packages were flushed with nitrogen & C02 and sealed with a moisture scavenger packet) . We knew we had to find a different way to do things. For optimum product quality, we had to get the products to customers much quicker. We partnered with UPS to develop a system which is unique
to this day. We are able to offer overnight shipping (2 days max) for a flat rate fee of only $10. Why not $15 like our initial fee? The number one complaint we heard in the first 2 years of shipping was that the $15 flat rate was "too expensive". Our research showed us that for most people, $10 was perceived as fair and $10 is what our shipping charge has been for almost 10 years, even though UPS rates have substantially risen in that time.

You might be thinking, "Why can other companies such as Amazon sell with bulk discounts?" The simple reason is that most companies are shipping shelf stable products. These are either cookies and mixes, or modified atmosphere packaging, and all can spend a couple of weeks on a truck without a problem. Ground transportation = cheap. That's not an option for us. The majority of our products sold directly to customers are baked and shipped fresh. Oh and by the way, we don't use any preservatives. So for us, it's all about speed and quality. We have to get the products in your hands as fast as we can, so Air express is our only option. For you, it's about convenience. You can order this week and know exactly when you'll receive it next week. You can plan around your shipment. You can even have a shipment arrive at a hotel while you're on vacation.

So why are "prices are as expensive as shopping in health food store?" There are a couple of reasons for this. Firstly we'll go back to our $10 flat rate fee. If any of you have shipped a package overnight via an express courier, you may understand how expensive it can be but for for those who haven't here's an example.

Our average direct shipment package weight is 17 lbs. The cheapest cost to send a 17 lb package via UPS overnight from Florida to California is $112.36 using the Calculate Time & Cost tool on the UPS website. For second day service the prices drops to $82.24 (what a bargain!) So how do we ship that same 17 lb order for 10 bucks? Those prices listed on the UPS site are "retail", the most expensive. Because of the large volume of shipments we make (we're in the top 5% of all UPS shippers in Canada) , we get special rates that are substantially cheaper. But they are still quite a bit more than $10 a shipment. How do we make up the difference? Basically, we are subsidizing shipping costs so you don't have to pay more.

Unlike truck shipments, Air cargo pricing is based on a per pound basis so there is little or no price break on shipping costs as order size goes up.The more we ship, the more expensive it is. However do remember the following. Because cost of shipping ($10) we charge to you does not increase as order size grows (up to $200 in the US) you actually do get an "unofficial" discount if you look at the numbers.

Example 1
2 loaves bread @ ~$5 = $10
2 pkgs donuts @ ~$7 = $14
Shipping @ $10 = $10
====================
Total = $34
Avg = $8.50 per item shipping included
Shipping = $2.50 per item
Example 2
6 loaves bread @ ~$5 = $30
6 pkgs donuts @ ~$7 = $42
Shipping @ $10 = $10
====================
Total = $82
Avg = $6.83 per item shipping included
Shipping = $0.83 per item
Example 3
12 loaves bread @ ~$5 = $60
12 pkgs donuts @ ~$7 = $84
Shipping @ $10 = $10
====================
Total = $154
Avg = $6.41 per item shipping included
Shipping = $0.41 per item

By ordering either 12 or 24 items you can get a "discount" of between 24% & 32% based on your average item cost. And this "discount" applies every day, year round.

That being said, the biggest reason for us charging what a health food store would charge is this. We don't want to undercut our retail partners. Local availability has always been the best option for our customers. The ability to run out and buy a loaf of bread on a Saturday morning is something that most people take for granted. Until the last 5 years or so, in most places, people on a GF diet have not had that option. It was: place an order online, wait a week..or two ... or three and get your loaf of bread. We developed our pricing structure so that your local store can sell products and compete with us to get your business.

It's important to remember that we are the manufacturer of these products. We're not an online "mall" or service, even though we do offer a direct to home service. For us, this is filling the gaps, where local stores do not carry any GF products. We sell the vast majority of our products to distributors, they mark it up and sell to these stores. The stores mark it up again and sell to you. Granted, some stores mark GF products up far more than is reasonable, but this is rare. The majority understand that if they offer you a fair price and a good selection, you will come back time and time again. It would be unfair to undercut these stores. Many have been our customers for over a decade. Because they buy from distributors, they need to include the distributor markup as well as their own. If we were to charge less than what the local store can reasonably charge, you might not buy from them and it might result in 1) no locally available GF products & 2) an out of business sign hanging on the door. There are thousands of small retailers and health food stores who have built businesses in your neighborhoods who rely on your patronage and we do whatever we can to support them.

If you have any other questions regarding shipping of our products, like why is there a $200 limit for US shipments or our short ship policy, etc I'd encourage you to use our Help Center Console from any page on our website. Just select Shipping from the Drop down and then the topic and click Show Answer.